डाक्टर साबः म अर्को पुरुषबाट बच्चा जन्माउदै छु, के यो कुरा श्रीमानलाई थाहा हुन्छ ?

68
SHARES
375
VIEWS

धेरै दम्पतिहरुलाई बच्चा उसको हो वा होईन भनेर जानकारी हुँदैन । सामान्यतयाः त्यस्ता घटनाहरु एकदम कम मात्रामा हुन्छन् । तर पनि कहिलेकाँही त्यस्ता केही घटनाहरु हाम्रा वरपर हुन्छन्, जसले महिलाको परपुरुष वा पुरुषको परस्त्रीसँगको स’म्बन्धको खु’लासा गर्छन ।

यसका लागि डि’एनए परीक्षणलाई भरपर्दो आधार मानिएको छ । तर के भन्दा बाहेक अन्य कुनै तरिकाले यस विषयमा जानकारी लिन सकिन्छ, आउँनुहोस् यस विषयमा जानकारी लिउँः

अर्चना प्रश्न गर्छिन, ‘म २८ बर्षकी महिला हुँ र केही बर्षदेखि मेरो विवाहित जीवन एकदम नराम्रो हुँदै गइरहेको छ । केहि समय अगाडि २२ वर्षको मानिससँग मेरो स’म्बन्ध चलिरहेको थियो । भौ’तिक स’म्पर्क रा’ख्नु राम्रो हो र म उनीसँग बसेर रमाईलो गर्थे ।

तर पक्कै पनि, उनी मलाई समर्थन गर्न धेरै जवान छन् । तर मैले थाहा पाइन कि म चार महिना अघि ग’र्भवती भएकी थिएँ । तीन महिना अघि मैले मेरो श्रीमान्सँग भौ’तिक स’म्प’र्क रा’खेको थिएँ । के पतिले बच्चा उसको हो वा होईन भनेर पत्ता लगाउन सक्षम हुन्छन् ?

यसको उत्तरमा डा. महिन्द्र वत्स भन्छन्ः पक्कै पनि उनले पत्ता लगाउन सक्छन् । यदि तपाईंको श्रीमान् गर्भावस्थामा शामिल छन् र तपाईंलाई डाक्टरमा लैजाने हो भने, त्यो समय फरक छ भनेर उनले सहजै पत्ता लगाउनेछन् । यदि उनले तपाईंलाई शंका गर्छन र यदि तपाईंको बच्चाको हुर्किने क्रममा धेरै भिन्नताहरू छन् भने, उनले परीक्षण गर्ने निर्णय गर्न सक्दछन् ।

त्यसकारण उनलाई अरू कतैबाट थाहा हुनुभन्दा पहिले उत्तम यो हो कि तपाईंले आफ्नो पतिलाई सबै कुरा खुलस्त भन्नुहोस् । सकेसम्म कन्भिन्स गर्नेगरी भूमिका बाँध्नुहोस् । हैन उसमा शंका नहुनेगरी समयको तालमेल मिलेको छ । तपाईमाथी उहाँले पूर्ण विश्वास गर्नुभएको छ ।

वा उहाँ तपाईसँग साथमा अस्पताल जानुहुन्न भने डराई राख्नु पर्दैन । नत्र नपाईहरु एकसाथ अस्पताल गएको बेला चिकित्सकले बच्चा बसेको दिन नै तोकेर भन्न सक्छन् । किनकी त्यो प्रविधि विकास भइसकेको छ । केही हप्ता वा दिन वा मात्र महिना फरक भएको छ भने तपाईले अन्तिम पटक मासिक धर्म भएको समय झुट बोलेर डाक्टरलाई समय टिपाउन सक्नुहुन्छ ।

ता की त्यो समय तपाईको श्रीमानसँग मेल खाएको समयपनि बनोस् । त्यही आधारमा डाक्टरले दिन नै बताउँछन् । अर्को कुरा डिएनए परीक्षण भयो भने त झनै निधक्कका साथ भन्न सकिन्छ की बच्चा तपाईका श्रीमान्को हैन ।

भनेजस्तो मात्र नभए सबै आफै सम्हाल्न सक्नुहुन्छ भने कुनै चिन्ता नलिइ शिशुको विकासमा ध्यान दिनुहोला अब त्यही नै उत्तम हुनेछ । विगतको गल्ती वा बाध्यतालाई कोट्याएर बस्नु भन्दा मानिसले अगाडी बढ्नु नै उपयुक्त हुन्छ ।

नोट ः हामीले यसमा अर्चना नाम परिवर्तन गरेका छौं । जनबोलीबाट हामिले साभार गरेका हौं ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Discussion about this post

ताजा समाचार